| * łagodzi ból głowy * dodaje energii i witalności * kształtuje biodra i uda oraz wyszczupla je * masuje śledzionę, wątrobę, trzustkę i nerki * pobudza działanie tarczycy * pomaga w zmniejszeniu dużego biustu * poprawia ukrwienie głowy * uelastycznia kręgosłup * wzmacnia mięśnie brzucha * wzmacnia mięśnie karku * wzmacnia system nerwowy
|
|
| | |
WYKONANIE - Połóż się na plecach, nogi wyprostowane, ręce wzdłuż ciała.
- Powoli podnoś nogi do góry, napinając mięśnie brzucha i nóg.
- Podeprzyj się czubkami palców i podnieść do góry pośladki i dolną część pleców.
- Przenieś nogi za głowę, próbując dosięgnąć podłogi palcami stóp. Trzeba się przy tym wygiąć w pasie. Nogi muszą być wyprostowane w kolanach.
- Pozostać jak najdłużej w tej pozycji, niezależnie od tego, czy stopy dotykają podłogi czy nie. Dobrze byłoby wytrzymać minutę.
- Oddychać normalnie.
- Wróć do pozycji wyjściowej, zginając nogi w kolanach. Gdy nogi znajdą się w pionie, wyprostować je znowu.
.gif)
.gif)
.gif) ćwiczenie zaawansowane
.gif) ćwiczenie zaawansowane
Nie zniechęcajmy się tym, że początkowo pośladki odrywają się tylko kilka centymetrów od podłogi. Wykonujmy ćwiczenie tak, jak możemy. Im częściej będziemy ćwiczyć tę asanę, tym łatwiej będzie ją wykonać. Pozostawanie w pozycji, którą udało nam się osiągnąć, także wzmacnia mięśnie. Nie należy podnosić głowy, gdy nogi wracają do pozycji wyjściowej. Pamiętajmy o wyprostowanych kolanach.
Oddychamy normalnym rytmem. Jeśli w tej pozycji komuś brakuje tchu,
niech oprze nogi na stołeczku ustawionym za głową.
Regularne ćwiczenie pługa zapewnia osiąganie zadziwiająco szybkich postępów. Nawet starszym ludziom udaje się w stosunkowo krótkim czasie dosięgnąć palcami stóp podłogi za głową.
U wielu ludzi kręgosłup jest nienaturalnie ściśnięty z powodu utrzymywania latami niewłaściwej postawy. Ta asana go rozciągnie i zrelaksuje całe ciało.
|